A december közepén bemutatott új, Willow névre keresztelt kvantumchip egyik legnagyobb újítása a hibajavítás terén elért eredménye. A Google kutatói ugyanis olyan módszert fejlesztettek ki, amellyel a kvantumgépek alapműködését teszik jobbá. Rájöttek ugyanis, hogy a kvantum-számítástechnika alapelvét jelentő qubitek számának növelésével exponenciálisan csökkenthetők a hibák, ami alapvető lépés, vagy inkább ugrás a nagy léptékű, gyakorlati alkalmazásokban is használható kvantumszámítógépek felé vezető úton.
Biztonságban van-e a bitcoin?
A Willow bejelentését követően egyre-másra jelentek meg írások arról, hogy vajon a kvantumszámítógépek fejlődése sérülékennyé teszi-e a feltörhetetlennek hitt jelsorozatként létező kriptovalutákat. Ugyanis a bitcoin és más kriptovaluták jelenlegi titkosítási algoritmusai, mint például az ECDSA, elméletileg sebezhetők lehetnek a majdani rendkívül erős kvantumszámítógépekkel szemben.
Azonnali fenyegetést ez nem jelent: a szakértők egyetértenek abban, hogy a jelenlegi kvantumtechnológia messze nem elég fejlett, sőt az ehhez szükséges kvantumszámítógép megépítése hosszú évtizedekbe telhet.
Milyen veszélyek fenyegetnek?
Bár a bitcoin jelenleg biztonságos – hiszen a kriptoeszközök feltöréséhez a mai kvantumchipek teljesítményének sok-sok milliószorosára lenne szükség –, a kvantumtechnológia jövőbeni fejlődése potenciális kockázatokat hordozhat.
Az úgynevezett privát kulcsok ugyanis (azaz maga a digitális kriptodeviza) visszafejthetők lehetnek a nyilvános kulcsokból, ezzel veszélyeztetve a felhasználók vagyonát. Továbbá az olyan algoritmusok, mint az ECDSA, sebezhetővé válhatnak, lehetővé téve a tranzakciók manipulálását. Ráadásul a még nem létező, de 10-20 év múlva már elvben létrehozható kvantumszámítógépek képesek lehetnek dominálni a kriptobányászati folyamatokat, veszélyeztetve a hálózat decentralizációját.
Mikor válhat valósággá a veszély?
A szakértők szerint a bitcoin titkosítását feltörni képes kvantumszámítógépek megjelenése még legalább egy évtizedre van. A technológia gyors fejlődése miatt azonban fontos, hogy a kriptoközösség proaktívan készüljön a lehetséges fenyegetésekre.